أ. عین نوع الکلمات التی تحتها خط. (نوع الکلمات :اسم فاعل و اسم مفعول و اسم مکان و اسم مبالغة " و فعل ماضی و فعل مضارع و مصدر و حرف جر و ).

السید مسلمی مزارع. هو یسکن فی قریة بطرود بمحافظة مازندران. إنه رجل صادق و صبار و محترم. فی یوم من الأیام شاهد جماعة من المسافرین واقفین أمام مسجد القریة. فذهب و سألهم عن سبب وقوفهم، فقالوا: إن سیارتنا معطلة

فاتصل السید مسلمی بصدیقه مصلح السیارات؛لکی یصلح سیارتهم.وجاء صدیقه و جرّ سیّارتهم بالجرّارَّة و أخذها إلی موقف تصلیح السّیارات.

آقای مسلمی» کشاورز است. او در روستای بطرود از استان مازندران ست دارد. او مردی راستگو و بسیار شکیبا و مرد محترم است. در روزی از روزها جمعی از مسافران را روبروی مسجد روستا ایستاده دید. پس رفت و از آنها درباره علت ایستادنشان پرسید، پس گفتند: خودرو مان خراب شده است. مزارع: اسم فاعل ، یسکن: فعل مضارع / صادق: اسم فاعل /صبار: اسم مبالغه / محترم: اسم مفعول / المسافرین: اسم فاعل / واقفین: اسم فاعل / مسجد: اسم مکان / معطلة: اسم مفعول

السید مسلمی بصدیقه مصلح السیلیات؛ لکی یصلح سیارتهم؛ و جاء صدیقه و جز سیارتهم بالجرارة و أخذها إلى موقف تصلیح السیارات. پس آقای مسلمی با دوستش تعمیرکار خودرو تماس گرفت؛ تا خودروی آنها را تعمیر کند؛ و دوستش آمد و خودرویشان را با تراکتور کشید و آن را به تعمیرگاه خودرو برد. مصلح: اسم فاعل / السیارات: اسم مبالغه / الجرارة: اسم مبالغه / موقف: اسم مکان / تصلیح: مصدر

ب. ما مهنة صدیق السید مسلمی مهنته مصلح السیارات،

ج. کم جار و مجرورة فی النص؟ فی النص عشرة حروف جار و مجرورات

-1 فی قریة  ۲- بطرود . ۳- بمحافظة  4- فی یوم  5- من الأیام 6- عن السبب 7-بصدیقه ۹- بالجرارة

د. أین یعیش السید مسلمی؟ هو یعیش فی قریة بطرود بمحافظة مازندران

ه. أکتب مفرد هذه الکلمات.

سادة: سید --قری: قریة-- رجال: رجل--أیام: یوم—سیارات:سیارة-- مصلحون: مصلح-- أصدقاء: صدیق مواقف:موقف--جرارات: جرارة --جماعات: جماعة

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها